Audiotýdeník

Sledujeme za vás: Celní správa ČR letos získala novou kompetenci, kterou je vymáhání justičních pohledávek. Ministr financí chce navrhnout zkrácení účinnosti daně z mimořádných zisků. Dejte si pozor na podvodné telefonáty, ve kterých se volající vydávají za zaměstnance ČNB ve snaze vylákat citlivé údaje. Sociální podniky mohou od 1. dubna 2024 žádat o poskytnutí bezúročného úvěru až do výše 25 mil. Kč.
Vydáno: 17. 04. 2024
V tomto vydání týdeníku se zmíním o hlášení dohod od prvního července 2024, návrhu na zvýšení daňového zvýhodnění na děti, ceně hodinové práce nebo o evidenčním listu důchodového pojištění za rok 2023.
Vydáno: 15. 04. 2024
Sledujeme za vás: Ministerstvo financí shrnuje praktické informace k pojištění odpovědnosti z provozu vozidel. Do 30. dubna 2024 můžete zasílat své připomínky k návrhu nové interpretace NÚR. Daňová podpora výzkumu a vývoje přesáhla v roce 2022 poprvé v České republice tři mld. Kč. Až do 31. května 2024 můžete požádat o grant na podporu principů cirkulární ekonomiky ve vaší firmě.
Vydáno: 09. 04. 2024
V tomto vydání týdeníku se zmíním o ukončení nutnosti vytvářet rozvrh dovolené, nevyplacených mzdách ve stavebnictví, ročním zúčtování záloh, kontrolách státního úřadu inspekce práce nebo o podávání daňového přiznání online.
Vydáno: 08. 04. 2024
Sledujeme za vás: Finanční správa komentuje výsledky svých kontrol v oblasti převodních cen. Systém zpojistnění pracovních dohod zřejmě dozná změn. Nezapomeňte na termín pro elektronické podání daňového přiznání.
Vydáno: 03. 04. 2024
Sledujeme za vás: Start-upy v oblasti finančních inovací a decentralizovaných technologií podpoří Digitální regulatorní sandbox. Bankovní rada ČNB snížila úrokové sazby. Vláda schválila mechanismus valorizace minimální mzdy – pro výpočet a aktualizaci minimální mzdy se bude používat zákonem daný vzorec. Vyšla nová interpretace NÚR I-49: Vykazování a oceňování cenin, která se týká např. poštovních známek, ale i jízdenek nebo vstupenek.
Vydáno: 27. 03. 2024
Sledujeme za vás: Vyhněte se nejčastějším chybám v daňových přiznáních. Finanční správa varuje před podvodnými telefonáty. Nová služba Finanční správy Předvyplnění daně z příjmu fyzických osob. O vydání formuláře A1 lze nově žádat prostřednictvím ePortálu ČSSZ.
Vydáno: 20. 03. 2024
Sledujeme za vás: GFŘ upozorňuje na správný daňový režim pro nerealizované kurzové rozdíly. Na Koordinačním výboru byl s rozporem uzavřen příspěvek na téma výroba lihových výrobků. Kolkové známky bude možné využívat jen do konce letošního roku. Agentury práce musí prokázat svou bezdlužnost a doplatit kauci do 1. dubna.
Vydáno: 13. 03. 2024
Sledujeme za vás: Pracovníci Finanční správy v březnu vyrazí do terénu a pomohou lidem s vyplňováním daňových přiznání. Do 15. března 2024 si můžete nechat aktivovat službu zasílání informací pro placení daně z nemovitostí na e-mail. Od 1. dubna 2024 se rozšíří povinnost mít sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla např. na elektrické koloběžky či Segwaye. Vláda by měla do konce března projednat důchodovou reformu.
Vydáno: 05. 03. 2024
Sledujeme za vás:  Finanční správa spustila pilotní projekt pro posuzování výzkumné a vývojové činnosti firem, které uplatňují daňový odpočet.  Povinné datové schránky se nově týkají i dalších profesí, například autorizovaných architektů nebo inženýrů.  Byla podepsána smlouva o zamezení dvojímu zdanění s Černou Horou.  Chystá se novela zákona o DPH s účinností od roku 2025. 
Vydáno: 28. 02. 2024
Sledujeme za vás: Finanční správa zaznamenala zvýšený počet neúplných žádostí o závazné posouzení sazby DPH, shrnula proto základní náležitosti úspěšné žádosti. Zahraničního zaměstnance nahlásíte od července pouze elektronicky třemi možnými způsoby. Plánovaná změna limitů pro povinný audit bude mít velký vliv na auditorskou praxi. Začínají platit nová pravidla pro fungování tuzemských online zprostředkovatelských služeb.
Vydáno: 21. 02. 2024
Sledujeme za vás:  Vláda chystá novelu zákona o cenách. Připravuje seznam baleného nepotravinářského zboží, které bude třeba označit při prodeji vedle prodejní ceny i měrnou cenou.  Bankovní rada ČNB snížila úrokové sazby.  Profesní soutěž SLUTO DAŇOVÁ & ÚČETNÍ firma roku 2023 má své vítěze. 
Vydáno: 15. 02. 2024
Sledujeme za vás: Finanční správa upřesnila přístup ke zdanění firemních školek coby zaměstnaneckého benefitu. Daňový režim má vycházet z ceny obecních školek. Ministerstvo financí představilo novou možnost daňové podpory u investičních nebo spořicích produktů určených pro zabezpečení na stáří (tzv. DIP). Obce, neziskové organizace a církve mají možnost získat dotaci, která pokryje až 85 % nákladů na výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení sociálních bytů. Povinné ručení se rozšiřuje na elektrické koloběžky, segwaye, sněžné skútry či motorová golfová vozítka.
Vydáno: 07. 02. 2024
Sledujeme za vás: Končí lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitostí. Ještě do 8. února ho ale podáte bez rizika pokuty. GFŘ informuje o tom, jak postupovat při vypořádání záloh v souvislosti se změnami sazeb DPH. Můžete začít stahovat občanku do mobilu, a to prostřednictvím aplikace eDoklady. Národní ekonomická rada vlády (NERV) připravila návrh 37 prorůstových opatření. Týkají se trhu práce, vzdělávání, bydlení, veřejné správy i investic.
Vydáno: 31. 01. 2024
Sledujeme za vás: Při pořízení automobilu dochází od ledna k omezení nároku na odpočet DPH. Prodejci zboží nebo služeb přes online platformy mohou být vyzváni k poskytnutí údajů. Vyšel překlad aktualizované Směrnice OECD o převodních cenách. MF komentuje změny v účetnictví účetních jednotek veřejného sektoru.
Vydáno: 24. 01. 2024
Sledujeme za vás: Generální finanční ředitelství vydalo informaci ke změnám sazeb DPH. Vyjádřilo se například k sazbě DPH u kávy a sirupů nebo k některým službám. V souvislosti se změnami v oblasti dohod navrhla KDP, aby dohody o provedení práce vstupovaly do výpočtu povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Hospodářská komora kritizuje novelu obalového zákona a doporučuje její přepracování.
Vydáno: 17. 01. 2024
Sledujeme za vás: Finanční správa ČR spouští infolinky, na kterých se poradíte s odborníkem na daň z nemovitých věcí. Vyšly jednotné kurzy za zdaňovací období 2023. Od ledna se zvyšuje práh pro vykazování údajů Intrastatu. Vláda schválila návrh korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Mohla by být poprvé využita v roce 2025.
Vydáno: 10. 01. 2024
Sledujeme za vás:  Novinky roku 2024 nejen v souvislosti s konsolidačním balíčkem – podívejte se na přehled od Ministerstva financí. 10. leden 2024 – nezapomeňte na termín pro paušální daň. Vyšlo hned několik Finančních zpravodajů – s termíny daňových povinností, dále s informací, jak správně zaplatit daň, nebo se změnami Českých účetních standardů. Generální finanční ředitelství vydalo metodickou informaci ke zdaňování benefitů.
Vydáno: 03. 01. 2024
Sledujeme za vás:  Podívejte se, zda musíte podat přiznání k dani z nemovitých věcí kvůli změnám v konsolidačním balíčku.  Konsolidační balíček byl publikován ve Sbírce zákonů pod č. 349/2023 Sb.  Přinášíme také přehled nejdůležitějších údajů pro sociální zabezpečení 2024. 
Vydáno: 20. 12. 2023